جستجو در مطالب

میتوانید با وارد کردن هشتگ یا کلید واژه مورد نطر، مقاله خود را پیدا کنید

دسته بندی ها

مطالب اخیر

کوالالامپور

جمعه 24 خرداد 1398

موقعيت جغرافيايى و اطلاعات شهر

کوالالامپور یا به بیان رسمی تر قلمروی فدرالی کوالالامپور پایتخت رسمی و همچنین بزرگترین شهر مالزیست. این شهر در فضایی به وسعت 243 کیلومتر قرار گرفته و جمعیتی در حدود 1.7 میلیون نفر را در خود جا داده است. کوالالامپور بزرگتر یا گِرِیتِر کوالالامپور که همچنین با نام کلانگ وَلی نیز شناخته می شود دارای یک تراکم شهری با جمعیت 7.2 میلیون نفر می باشد. همچنین این شهر در میان مناطق شهری با رشد جمعیت و اقتصادی سریع در جنوب شرقی آسیا قرار دارد.

کوالالامپور جایگاه پارلمان مالزیست. این شهر زمانی خانه شعب قضایی و اجرای دولت فدرال بود، ولی این شعب در اوایل سال 1999 به پوتراجایا منتقل شدند. محل اقامت رسمی شاه مالزی، کاخ ملی یا به زبان مالایی ایستانا نگارا، نیز در شهر کوالالامپور قرار دارد. کوالالامپور یکی از شهرهای جهانی یا آلفا (به شهری گفته می شود که نقش مهمی در نظام اقتصادی جهان دارد.) در دنیاست که به علت پایتخت و کلیدی بودنش، مرکز اقتصادی، مالی و فرهنگی مالزی به حساب می آید.

کوالالامپور یکی از سه قلمروی فدرالی مالزیست که در ایالت سلانگور، واقع در مرکز سواحل غربی شبه جزیره مالزی قرار دارد. این شهر از دهه 1990 میزبان بسیاری از رویدادهای ورزشی، سیاسی و فرهنگی نظیر بازی های کشورهای مشترک المنافع سال 1998 و مسابقات فرمول وان بوده است. همچنین بلند ترین برج های دوقلوی جهان، برج های دوقلوی پترونانس که به نماد مالزی تبدیل شده اند نیز در شهر کوالالامپور قرار دارند. 

تاريخچه

خیلی سخت است که باور کنیم کوالالامپور 200 سال پیش وجود نداشته است! تاریخچه این شهر به طرز شگفت انگیزی کوتاه می باشد و موجودیتش از اواخر دهه 1850 آغاز شد. زمانیکه گروهی از جستجوگران چینی به دنبال معدن قلع، در محل تلاقی رودخانه های کِلانگ و گُمبک سکنی گزیدند. وجود این معادن باعث پیشرفت به سمت تجاری و تبدیل شدن منطقه به شهری مرزی شد. در سال 1862 این شهر به سرعت رشد کرد و معدن چیان جدیدی از سراسر دنیا به این منطقه آمدند و در آن مستقر شدند که این نیز موجب پیداش درگیری ها و جنگ های گروهی بسیاری گشت. در نهایت در سال 1896 یک سرکارگر چینی به نام یاپ آه لوی توانست در طول چند سال نظم و قانون را در شهر تاسیس کند. پیشرفت شهر به سوی مدرن شدن زمانی آغاز شد که شهر تحت تسلط حکومت استعماری بریتانی قرار گرفت. در سال 1880 زمانیکه یک نماینده بریتانیایی اولین برنامه ریزی شهری را توسعه داد این شهر به شهری مدرن تبدیل شد. شهر کوالالامپور در سال 1887 پایتخت استان سلانگور گشت. نام این شهر به معنی تلاقی پر از گل می باشد و علت نام گذاری آن تقاطع دو رودخانه کِلانگ و گُمبک که مدخل اصلی شهر بودند، بود. در سال 1896 کوالالامپور پایتخت ایالت فدرال مالایی تازه تاسیس شد. از آن زمان این شهر به سرعت پیشرفت کرد. پایتخت جدید، مردم بسیاری را با فرهنگ های متفاوت به سوی خود جذب کرد و این شهر به سرعت به سرزمین آمیزش فرهنگ های آسیایی تبدیل گشت. محل های مخصوصی در شهر بنا شد و هر گروه در قسمتی به زندگی پرداختند. به عنوان مثال محله چینی ها، محله هندی ها، محله اروپایی ها که اغلب انگلیسی بودند و محله ای که بومیان مالایی در آن زندگی می کردند. 

در بین سالهای 1913 تا 1957 این شهر تحت سلطه بریتانیا بود. بریتانیا بر این بود تا به سرعت شهر را توسعه دهد و به همین علت به سرعت یک سیستم خوب جاده ای، راه آهن و دیگر زیر ساخت ها را ساخت. علاوه بر اینها ساختمان های معمولی استعماری نیز در گوشه کنار شهر بنا شدند. در طول جنگ جهانی دوم کوالالامپور از حمله ژاپن رنج می برد. با این حال زمانیکه نیروهای ژاپنی شهر را ترک کردند و انگلیسی ها به شهر بازگشتند، ساکنان شهر کوالالامپور همچنان با ظلم و ستم فراوانی روبه رو بودند. به آهستگی ولی بطور حتم بریتانیا نفوذ خود را هم در شهر کوالالامپور و هم در کل کشور از دست داد. مالزی در آن زمان مستعد نفوذ قدرت جدیدی بود و این جریان درست در زمان ظهور کمونیست اتفاق افتاد. با اینکه بریتانیا قدرت خود را چند سال بعد پس گرفت ولی دیگر خیلی دیر بود. چرا که مردم استقلال می خواستند. به همین منظور در سال 1957 درخواست استقلال کردند و آن را به دست آوردند. انگلستان هم با درخواست آنها موافقت کرد و کشور را ترک نمود. به این ترتیب کوالالامپور پایتخت کشور باقیماند، هرچند که این شهر مدیریت و قانونی از آن خود نداشت. این موضوع تا سال 1972 ادامه داشت تا بالاخره به شهری مستقل تبدیل گشت و دولتی برای خود تشکیل داد.

از سال 1981 به بعد، شهر حتی سریعتر از قبل توسعه یافت و این امر تا حدی به دلیل کارهای نخست وزیر وقت، دکتر ماهاتیر بود. با چشم انداز وی از سال 2020، او مالزی را به کشوری مدرن تبدیل کرد و کوالالامپور به شهری مدرن تر تبدیل شد. برج های دوقلوی پتروناس به نماد کوالالامپور تبدیل شدند و طراحی مدرن اما سنتی این برج ها نشان داد که یک کشور اسلامی هنوز می تواند نقشی در توسعه های مدرن دنیایی که به سرعت در حال رشد است، داشته باشد. امروزه کوالالامپور یک کلان شهر واقعی است. در این شهر و اطراف آن یک شبکه گسترده از جاده ها، راه آهن و متر حضور دارند. شهر کوالالامپور در بین 10 مرکز شلوغ و شهرهای تجاری جنوب آسیا قرار دارد. کوالالامپور با بندر بزرگ خود، بندر کِلانگ و فرودگاه در دسترس عظیمش، فرودگاه بین المللی کوالالامپور، به راحتی می تواند در سطح بین المللی قرار گیرد. به طور مثال می توان به برگزاری مسابقات فرمول وان در سپتانگ یا جام آسیای 2007 اشاره کرد. در سال 2007 کوالالامپور سالگرد پنجاهمین سال به عنوان پایتخت مالزی و مالزی هم سالگرد پنجاهمین سال استقلال خود را جشن گرفتند.  

حمل و نقل بین شهری

 

هوایی

کوالالامپور دارای دو فرودگاه می باشد. فرودگاه اصلی این شهر، فرودگاه بین المللی کوالالامپور (KLIA) در سپتانگ، سلانگور است که همچنین قطب هوانوردی کشور مالزی به حساب می آید و در 50 کیلومتری جنوب شهر واقع شده است. فرودگاه دیگر این شهر فرودگاه سلطان عبدالعزیز شاه می باشد که آنرا سبانگ اِسکای پارک نیز می نامند و به عنوان درگاه اصلی بین المللی به کوالالامپور از سال 1965 تا زمانیکه فرودگاه بین المللی کوالالامپور در سال 1998 افتتاح شود مشغول به کار بوده است. از سال 2007 فرودگاه سلطان عبدالعزیز شاه فقط برای استفاده پروازهای چارتر و شخصی توسط خطوط هوایی نظیر فایرفلای و بِرجیا اِیر مشغول به کار می باشد.

فرودگاه بین المللی کوالالامپور که با بوجه ای برابر با 2.5 میلیارد دلار بنا شده است، این شهر را از طریق پروازهای مستقیم به شش قاره جهان متصل می کند و قطب اصلی شرکت هواپیمای مالیژیا اِیرلاینز (هواپیمای مالزی) و ایر اِیژیا که یک شرکت ارزان قیمت مالزیایی است، می باشد. این فرودگاه دارای دو باند موازیست که هر یک چیزی در حدود 4 هزار متر طول و 60 متر عرض دارند. در هر ساعت 120 هواپیما قادر به نشستن و برخاستن در این باندها هستند و این امر به لطف سیستم های خدماتی کامل باند و پرسنل ماهر برج مراقبت این فرودگاه امکان پذیر شده است. ارتفاع برج مراقبت این فرودگاه بین المللی 130 متر بوده و دومین برج مراقبت بلند جهان پس از برج مراقبت فرودگاه بین المللی بانکوک به شمار می آید. همچنین شکل این برج همانند مشعل المیپک است. فرودگاه بین المللی کوالالامپور از دو ساختمان تشکیل شده است که به ترتیب ساختمان ترمینال اصلی(Main Terminal Building)  و ساختمان ماهواره (Satellite Building) نام دارند. این دو ساختمان از طریق یک قطار داخلی که هر 5 تا 15 دقیقه حرکت می کند، یکدیگر متصل می شوند. کانترهای پذیرش را می توان در ترمینال اصلی پیدا کرد. تمام پروازهای داخلی و تعدادی از پروازهای خارجی از ساختمان ترمینال اصلی وارد می شوند، درحالیکه ساختمان ماهواره فقط مخصوص ورود و خروج پروازهای خارجی است. در هر دو ساختمان فروشگاه‌ها و رستوران های متنوعی وجود دارند، اما فروشگاه های ساختمان ماهواره بسیار مدرن ترند.

فرودگاه بین المللی کوالالامپور از طریق خط کِی اِل آی اِی اِکسپرس (KLIA Ekspres) به ایستگاه کِی اِل سِنترال (KL Sentral) قابل دسترسی است که برای رسیدن به فرودگاه و بالعکس 28 دقیقه زمان می برد. این درحالیست که با خودرو و یا اتوبوس از طریق بزرگراه این زمان به یک ساعت افزایش خواهد یافت. 

پروازهای خطوط ایر اِیژیا و دیگر شرکت های ارزان قیمت از ترمینال اصلی این فرودگاه پرواز نمی کنند، بلکه این پروازها از فرودگاه بین المللی کوالالامپور 2 (KLIA2) انجام می شوند که تا فرودگاه بین المللی کوالالامپور دو کیلومتر فاصله دارد و با یک متروی داخلی قابل دسترسی است. این فرودگاه که از سال 2014 مشغول به کار می باشد با هزینه ای در حدود 1.3 میلیار دلار ساخته شده است و برج مراقبت و باند مخصوص خود را دارد. باند این فرودگاه که باند شماره 3 فرودگاه بین المللی کولالامپور به حساب می آید، 4 کیلومتر طول و برج مراقبتش 141.3 متر ارتفاع دارد به این ترتیب فرودگاه بین المللی کوالالامپور 2 بزرگترین فرودگاه دنیا برای خطوط ارزان قیمت بوده و به راحتی از طریق خط کِی اِل آی اِی اِکسپرس و با اتوبوس از ایستگاه کِی اِل سِنترال قابل دسترسی می باشد. فرودگاه بین المللی کوالالامپور 2 نیز از دو ساختمان تشکیل شده است که به ترتیب ساختمان ترمینال اصلی(Main Terminal Building)  و ساختمان ماهواره (Satellite Building) نام دارند. این دو ساختمان از طریق یک پل هوایی شیشه ای به طول 300 متر به یکدیگر متصل می شوند که طی این مسیر چیزی کمتر از دو دقیقه زمان می برد.

فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور اولین فرودگاه با گواهینامه گرین گلوب 21 (گوی سبز 21) می باشد و شعار همیشگی اش، فرودگاه در جنگل و جنگل در فرودگاه است. همچنین از سال 2000 جوایز متعددی را در زمینه هوانوردی از آن خود کرده است. به عنوان مثال برای بهترین فرودگاه جهان در رده فرودگاه های دارای ظرفیت 15 تا 25 میلیون نفری، جایزه AETRA را در سال 2005، جایزه ACI-ASQ  را در سال های 2006 و 2007 دریافت کرده است. 

 

دریایی

کوالالامپور از طریق بندر کلانگ که در حدود 64 کیلومتری جنوب غربی شهر واقع شده است، رفت و آمدهای دریایی خود را انجام می دهد. در طول خصوصی سازی دولت مالزی در اوایل دهه 1990، بندر کلانگ به سه ترمینال تقسیم شد که امروز با نام های نورث پورت، سَئوت پوینت و وِست پورت شناخته می شوند. بندر کلانگ یکی از بزرگترین و شلوغ ترین بنادر کل کشور می باشد که چیزی در حدود 6.3 میلیون TEO (به معنای کانتینر 20 فوتی است که واحد شمارش کانتینر می باشد) بار در سال 2006 را اداره کرده است.  

 

راه آهن

مسیر های راه آهن در کوالالامپور محدود است. تنها یک شرکت حمل و نقل خطی در این شهر وجود دارد که توسط کِرِیتاپی تاناه مِلایو (Keretapi Tanah Melayu) اداره می شود و کوالالامپور را به سنگاپور و تایلند متصل می کند. این شبکه حمل و نقل ریلی کی تی اِم انترسیتی (KTM Intercity) نام دارد و بخشی از شبکه راه آهن تِرَنس اِیژییَن (Trans-Asian Railway) می باشد. در این شرکت دو نوع قطار موجود است که به ترتیب قطارهای اکسپرس و قطارهای مِیل (Mail Trains) می باشند. اکثر این قطارها از کی اِل سنترال حرکت می کنند. خطی که به سنگاپور متصل می شود از میان کوالالامپور، ایپو (Ipoh) و باتِروُرث (Butterworth) گذشته و به خطوط تایلندی در پادانگ بِسار (Padang Besar) متصل شده و در هات یای (Hat Yai) در جنوب تایلند و شمال بانکوک به پایان می رسد.   

حمل و نقل درون شهری

 

قطار سبک شهری (LRT)

قطار سبک شهری کوالالامپور که اِل آر تی (LRT) نامیده می شود یک خط حمل و نقل ریلی عمومی است که در دو مسیر اصلی در حرکت می باشد. خط کِلانا جایا اِل آر تی (Kelana Jaya LRT) و خط اَمپَنگ اِل آر تی (Ampang LRT). خط کِلانا جایا در مسیری به طول 27 کیلومتر از شمال به سمت جنوب، بین کِلانا جایا که در کِلانگ وَلی (Klang Valley) در 17 کیلومتری مرکز کوالالامپور قرار دارد و گُمبَک (Gombak) که 16 کیلومتر از مرکز شهر فاصله دارد، کشیده شده است. درحالیکه خط اَمپَنگ به دو مسیر 20 کیلومتری و 11 کیلومتری تقسیم می شود و هر دوی این مسیرها از ایستگاه سِنتال تیمور اِل آر تی (Sentul Timur LRT) در شمال کوالالامپور آغاز می گردند. خط اول به سِری پِتالینگ (Sri Petaling) در جنوب و خط دوم به اَمپَنگ در قسمت شرقی حومه شهر می رسند.

راهنمای کار آمد قطار سبک شهری کوالالامپور شما را به نزدیکی بهترین مناطق دیدنی شهر می رساند. این قطار هر روز از ساعت 6 تا 24 مشغول جابجایی مسافران است و بین 3 تا 15 دقیقه به هر ایستگاه حرکت می رسد. هزینه استفاده از این وسیله حمل و نقل شهری، برای هر توقف یک رینگیت است. لطفاً مطلع باشید که هر سه خط این قطار بین ساعات 7 تا 9 و 17 تا 19 به علت ساعت کاری ادارات شلوغ می باشد.

کی _ ال_ سنترال ایستگاه مرکزی تمام قطارهای سبک شهری است که به سمت فرودگاه بین المللی کوالالامپور و حتی به خارج از کشور مالزی یعنی به کشورهای همسایه نظیر سنگاپور و تایلند حرکت می کند. در حال حاضر یک مرکز خرید بسیار بزرگ در کی اِل سِنترال ساخته شده است و به همین دلیل سریع ترین مسیری که ایستگاه اصلی قطار را به ایستگاه مونوریل کی اِل سنترال متصل می کرد، بسته شده و مسافران می بایست این مسیر را که چیزی در حدود 10 دقیقه زمان می برد به صورت پیاده طی کنند.

 

اتوبوس

اتوبوس و تاکسی ها اغلب در مسیرهایی حرکت می کنند که به راحتی نمی توانید با مترو به آنها برسید. اتوبوس ها به صورت مکرر تقریباً از تمام ایستگاه های قطار سبک شهری (LRT) حرکت می کنند. فراموش نکنید که به محض سوار شده هزینه را بپردازید که معمولاً چند سِنت یا حداکثر چند رینگیت می باشد. وقتیکه مبلغ دقیق مسیر خود را نمی دانید به راحتی می توانید از رانند بپرسید. لطفاً توجه داشته باشید که برای پرداختن این هزینه به منظور راحتی راننده از اسکناس های 50 یا 100 رینگیتی استفاده نکنید.

بزرگترین شرکت اتوبوسرانی عمومی در کوالالامپور رَپید کی اِل (RapidKL) می باشد که علی رغم توسعه در طول سالهای اخیر همچنان از سرویس دهی ضعیفی برخوردار است. اغلب در اتوبوس ها هیچ علامتی، نقشه ای، مسیری و هیج جدول زمانبندی ای یافت نمی شود. ممکن است که برای سوار شدن به اتوبوس بعدی چیزی در حدود 10 دقیقه تا 2 ساعت معطل شوید و از آنجاییکه اطلاعات این شرکت بروز نیست، نمی توانید اتوبوس درست برای رسیدن به مکان مورد نظرتان را بیابید. 

پودرایا ایستگاه مرکزی کوالالامپور است و در نزدیکی محله چینی ها قرار گرفته است. صدها اتوبوس روزانه از این ایستگاه به اقصی نقاط شهر کوالالامپور و مالزی در حرکت هستند. 

شرکت اتوبوس رانی گو کی اِل سیتی باس (Go KL City Bus) یکی از شرکت های خدمات دهی در شهر کوالالامپور می باشد که به راحتی شما را به مناطق محبوب، ایستگاه های قطار، مراکز خرید و نقاط دیدنی شهر به صورت کاملاً رایگان می رساند. این اتوبوس ها به راحتی از رنگ بنفش یاسی رنگشان قبل شناسایی هستند و با گنجایش حداکثر 65 مسافر مجهز به تهویه مطبوع هوا، اینترنت بیسیم رایگان و محل ورود صندلی چرخدار می باشند. خط سبز بین مرکز شهر کوالالامپور و منطقه بوکیت بینتانگ در حرکت است. خط بنفش نیز مسافران را از منطقه بوکیت بینتانگ به سمت چاینا تان می برد و بر می گرداند و خط قرمز از شهر کوالالامپور به مقصد کی اِل سنترال در حرکت می باشد. ساعت کار این شرکت اتوبوسرانی راحت، سریع و رایگان دوشنبه تا پنجشنبه از ساعت 6 تا 23، جمعه و شنبه از ساعت 6 تا 1 بعد از نیمه شب و یکشنبه از ساعت 7 تا 23 است.

 

تاکسی

راحت ترین و همچنین گرانترین وسیله حمل و نقل همانند سایر نقاط جهان در کوالالامپور، تاکسی است. تاکسی ها تقریباً همیشه در گوشه و کنار مرکز شهر در دسترس هستند. تنها نکته منفی این است که برخی از رانندگان تاکسی تمایلی به روشن کردن تاکسی متر خود ندارند، مخصوصاً اگر متوجه شوند که شما توریست هستند. راه های متعددی برای مقابله با این موضوع وجود دارد که یکی از آنها درخواست روشن کردن تاکسی متر به محض ورود به تاکسی می باشد.

اگر می خواهید با تاکسی تماس بگیرید تا به دنبال شما بیاید هم با استفاده از سیم کارت محلی این کار براحتی امکان پذیر خواهد بود. ابتدا مطمئن شوید که شماره تلفن سیم کارت خود را می دانید چرا که اغلب اپراتور دوباره با شما تماس می گیرد تا مطمئن شود که تاکسی را پیدا کرده اید. همچنین می بایست از موقعیت مکانی خود اطلاع داشته باشید تا آنها بتوانند به آسانی شما را پیدا کنند. در زیر شماره برخی از اپراتورهای تاکسیرانی آورده شده است.

فرودگاه بین‌ المللی کوالالامپور، بزرگترین فرودگاه مالزی

فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور، بزرگ‌ترین و شلوغ‌ترین فرودگاه کشور مالزی به حساب می‌آید و برای توسعه‌ی آن در آینده، برنامه‌های بسیاری دارند.

«فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور» (Kuala Lumpur International Airport)، فرودگاه بین‌المللی اصلی مالزی  به شمار می‌رود و در 45 کیلومتری جنوب شهرکوالالامپور قرار گرفته است. همچنین عنوان بزرگ‌ترین و شلوغ‌ترین فرودگاه این کشور نیز به این فرودگاه تعلق دارد. «مالزی ایرلاینز»، «ایر اسیا»، «ایرآسیا ایکس» (AirAsia X)، «مالیندو ایر» (Malindo Air) و «ام‌ای‌اس کارگو» (MASkargo) از جمله خطوط هوایی فعال فرودگاه کوالالامپور محسوب می‎شوند.

فرودگاه کوالالامپور، 2 ترمینال دارد. ساختمان ترمینال اصلی آن را معمار مشهور ژاپنی، یعنی «کیشو کوروکاوا» (Kisho Kurokawa) طراحی کرده و سعی داشته تا نور طبیعی به داخل ترمینال وارد شود. وسعت این ساختمان به 390 هزار متر مربع می‎رسد و میان 2 باند این فرودگاه واقع شده است. 216 باجه‌ی چک-این در این فرودگاه قرار دارد و از سال 2007 به بعد، باجه‌های سلف چک-این را هم به آن اضافه کردند و klm اولین ایرلاینی بود که از این کیوسک‌ها استفاده کرد. گیت A و B مخصوص پروازهای داخلی و گیت G و H مخصوص پروازهای بین‌المللی می‌باشد. ترمینال اصلی این فرودگاه، یک ترمینال ماهواره‌ای به نام «سَتلایت ترمینال اِی» (Satellite terminal A) را نیز شامل می‌شود که برندهای معروف، چندین سالن استراحت و مغازه‌های دیوتی فری را دربرمی‌گیرد و مسافران می‌توانند از طریق قطارهای هوایی، خودشان را به این بخش برسانند. علاوه بر آن می‌توانید به وای فای رایگان، نمازخانه، جنگل طبیعی، دوش و خدمات ماساژ نیز در این ترمینال دسترسی داشته باشید. این ترمینال ماهواره‌ای در مجموع 26 بوردینگ گیت دارد که با پیشوند C شروع می‌شوند.

فرودگاه بین‌ المللی کوالالامپور

ترمینال 2 این فرودگاه را در سال 2014 تأسیس کردند تا جایگزین «ترمینال پروازهای ارزان قیمت» شود و تمام پروازهای آن را به ترمینال جدید 2 انتقال دادند. در این مرحله، یک برج مراقبت جدید و باند دیگر نیز به آن اضافه کردند. این ترمینال، 68 گیت خروجی، 80 پل هوایی اتصال به هواپیما و 220 مغازه‌ی خرده فروشی را دربرمی‌گیرد و ظرفیت جابه‌جایی 45 میلیون مسافر در سال را دارد. ترمینال ماهواره‌ای این بخش توسط یک پل هوایی به ساختمان اصلی ترمینال 2 آن متصل است. این فرودگاه، اولین فرودگاه اسیا به شمار می‌رود که همچین تجهیزاتی را دارا می‌باشد. گیت‌های J و K این ترمینال به پروازهای داخلی و L، P و Q به پروازهای بین‌المللی اختصاص دارد.

 

10 جاذبه برتر گردشگری کوالالامپور

تقریباً اکثر اوقات سال برای تور مالزی و گشت کوالالامپور مناسب است، زیرا که درجه حرارت در این مناطق پرباران گرمسیری در طول سال تغییر زیادی نمی‌کند. 

مردم به دلایل متعددی از کوالالامپور، پایتخت و بزرگ‌ترین شهر مالزی بازدید میکنند. این شهر برای گردشگران فرصتی را مهیا می‌کند که در مورد فرهنگ‌های متفاوت، غذاهای اقوام مختلف و معماری آن‌ها که بهترین‌های شرق و غرب را باهم ترکیب می‌کند، بیاموزند و البته مراکز خرید؛ خبرگزاری «سی ان ان»، کوالالامپور را به‌عنوان یکی از 4 شهر برتر دنیا برای خرید معرفی کرده است. در ادامه به جاذبه‌های برتر گردشگری کوالالامپور نگاهی خواهیم انداخت

1. برج‌ های دوقلو پتروناس

مسافرانی که ترس از ارتفاع دارند ممکن است پیش از بازدید از این برج‌ها بارها فکر کنند، اما گردشگران بی‌باک و بی‌پروا از چالش مشاهده کوالالامپور از فراز برجهای دوقولوی 1000 فوتی پتروناس لذت خواهند برد. در ارتفاع 170 متری، بلندترین پل دوطبقه دنیا این دو برج را به هم متصل می‌کند. برج‌ها از این هم بلندتر هستند و 491 متر در آسمان مالزی پرواز می‌کنند که زمانی بلندترین برج‌های دنیا به حساب می‌آمدند. برج های دو قلو که ساختشان 7 سال به طول انجامید، اصلی‌ترین نماد کوالالامپور به شمار آمده که در طول شب نورپردازی خیره‌کننده‌ای دارند.

Petronas Twin Towers

2. غارهای باتو

غارهای _ باتو مکان مقدسی برای هندوهای مالزی است؛ هزاران هندو سالانه در این مکان گرد هم می‌آیدند و جشن «تاپیوسام» (Thaipusam) که در آن هندوها لوازمی مثل کوزه، آویزهای بدن به همراه قلاب‌هایی که بتوان آن‌ها را به اشیا متصل کرد در دست دارند، را برگزار می‌کنند که نوعی جشن طلب بخشش و آمرزش برای آن‌هاست. حتی اگر پیمایش این 272 پله به اندازه کافی آمرزنده نباشد. گردشگران با رسیدن به بالای پله‌ها، 3 غار بزرگ آهکی بعلاوه یک غار کوچک که با نقاشی‌ها و مجسمه و تندیس‌های هندوها پوشیده شده است را مشاهده می‌کنند، گردشگران می‌توانند بادام زمینی یا موز برای پذیرایی از میمون‌هایی که برای خوش‌آمدگویی به استقبالشان می‌آیند با خود همراه داشته باشند.

Batu Caves

3. میدان مردکا

 این میدان قلب کوالالامپور است که میدان استقلال نیز خوانده می‌شود، زیرا که پرچم مالزی برای نخستین بار زمانی که این کشور از بریتانیا مستقل شد در این میدان برافراشته شده است. مساحت زیادی از این میدان زمین چمن است که در زمان مستعمره بودن مالزی برای بازی کریکت استفاده می‌شده است و با ساختمان‌های معروفی همچون موزه تاریخ ملی و کلوپ سلطنتی سلانگار (Selangor) محصور شده است. رویدادهای عمومی متعددی مثل کنسرت در فضای باز و نقطه شروع و پایان مسابقه ماراتون اطراف شهر در این میدان اتفاق می‌افتد.

Merdeka Square

4. بوکیت بینتانگ

 بوکیت بینتانگ مرکز خرید و سرگرمی شهر است که یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های کوالالامپور به حساب می‌آید، البته باتوجه به علاقه‌ی گردشگران به خرید، در این مکان گردشگران می‌توانند مغازه‌های کوچک و مراکز تجاری را پیدا کنند که کالاهایی با قیمت‌های متفاوت در آن‌ها به فروش می‌رسد. این منطقه، شامل مکان‌های متعددی است، همچون خیابانی که در آن غذاهای چینی عرضه می‌شود. بوکیت وینتانگ مکانی است که در تمامی ساعات شبانه‌روز زنده و پویا می‌باشد اما بهترین زمان شب هاست، زمانی که آنجا به مکانی برای جست و جوی زندگیِ شبانه برای بازدیدکنندگان تبدیل می‌شود.

Bukit Bintang

5. پارک پرندگان کوالالامپور

 این پارک در منطقه آرام لیک گاردن (باغ دریاچه) قرار گرفته که نوعی پارک اکوتوریسمی به شمار می‌آید و خانه‌ی بیش از 3000 پرنده متعلق به 2000 گونه است. این پرندگان به 4 دسته تقسیم می‌شوند، 3 دسته از آن‌ها پرواز آزاد نامیده می‌شوند به این معنا که آن‌ها قادرند در هر کجا از منطقه در نظر گرفته شده برای آن‌ها به آزادی پرواز کنند. متصدیان این مجموعه اذعان می‌کنند که این مجموعه بزرگ‌ترین پارک پرواز آزاد دنیاست. بازدیدکنندگان می‌توانند بین این پرندگان پیاده‌روی کرده و تجربه جدیدی را برای خود رغم زنند. دسته چهارم متعلق به پرندگان قفسی است.

KL Bird Park

6. برج منارا کوالالامپور

این برج با ارتفاع تقریبی 335 متر برای دو منظور بهره برداری می‌شود: اول: برج مخابراتی و دوم جاذبه گردشگری، رستوران و نظرگاهی که یک منظر پیوسته و سرتاسری خیره‌کننده از شهر ارائه می‌دهد. این نکته نیز می‌تواند برای طرفداران ریز بین جالب باشد که 31 ساعت به صورت متوالی صرف آماده سازی بتن برای فونداسیون این برج شده است. مسافران با شرایط جسمانی بالا ممکن است مایل باشند در مسابقه سالیانه بالا رفتن از پله‌های این برج شرکت کنند اما آن دسته از افراد که علاقه‌ای به پیاده‌روی ندارند می‌توانند از آسانسور استفاده کنند.

Menara KL Tower

7. موزه هنرهای اسلامی مالزی

موزه هنرهای اسلامی مالزی، بزرگ‌ترین موزه جنوب آسیاست که به هنر اسلامی اختصاص دارد. این موزه در سال 1998 بازگشایی شده که بیش از 7000 اثر هنری شامل جواهرات مسجد مکه است. این آثارنه تنها آثار کشورهای آسیای میانه و مالزی بلکه از چین تا هند می‌باشد. این موزه شامل 12 گالری است که بیشتر آثار بر اساس نوع و نه منطقه جغرافیایی در آن به نمایش گذاشته شده‌اند. رستوران این مجموعه غذاهای منطقه آسیای میانه را ارائه می‌دهد. این مجموعه در کنار منطقه لیک گاردن (باغ دریاچه) قرار گرفته و فاصله زیادی با مسجد مجموعه ندارد.

Berjaya Times Square

8. میدان برجایا

 این میدان مجموعه‌ای مشتمل بر یک مرکز خرید و 5 هتل با ۷۰۰ هزار متر مربع است که در حال حاضر چهارمین ساختمان بزرگ دنیا به شمار می‌آید. مرکز خرید این مجموعه دارای بیش از 1000 مغازه تجاری، 65 اغذیه فروشی و جاذبه‌های سرگرم کننده‌ای همچون پارک‌های موضوعی، دنیای کوزمو و اولین تئاتر دوبعدی و سه بعدی مالزی است که در طبقه دهم مجموعه قرار دارد.

Berjaya Times Square

9. معبد تیان هو

توریست‌ها بخش کوچکی از چین را در کوالالامپور خواهند یافت، زیرا که  معبد _ تیان _ هو یکی از بزرگ‌ترین معابد چینی‌ها در جنوب آسیا است که در سال 1989 توسط انجمن چینی‌ها در مالزی باز گشایی شد. این بنا یکی از بهترین نمونه‌های معماری چین است، پاگودایی (معابد طبقه‌ای مخصوص معماری چین) 4 طبقه که با کاشی‌های نارنجی، به افتخار «تین هو» خدای دریا با چشم‌اندازی خیره کننده از کوالالامپور ساخته شده است. به‌عنوان یک پیش‌زمینه، این معبد یک نقطه معروف برای برگزاری مراسم ازدواج است که سالانه قریب 5000 زوج برای برگزاری مراسم به دفتر ازدواج آن مراجعه می‌کنند.

Thean Hou Temple

با بهترین هتل های کوالالامپور آشنا شوید

ماندارین اورینتال

«ماندارین اورینتال» (Mandarin Oriental) یک هتل زنجیره‌ای بین‌المللی است که به مسافران کوالالامپور نهایت یک تجربه‌ی لوکس را پیشکش می‌کند. این هتل در مرکز شهر و در کنار یک مرکز خرید و پارک واقع شده و با عنوان پنج ستاره، بالاترین امکانات رفاهی و تجربیات گوناگون را برایتان در نظر گرفته است. این هتل ۳۰ طبقه داشته و طیفی متنوع از اتاق‌ها به همراه پنج رستوران، مناظری از برج های دو قلو پتروناس، دو کلوب شبانه، یک مرکز ورزشی و استخر روباز را به مهمانان پیشنهاد می‌کند. ماندارین بالاترین ضوابطی که می‌توانید از یک هتل برجسته انتظار داشته باشید را رعایت می‌کند.

ماندارین اورینتال

وستین

هتل «وستین کوالالامپور» (Westin KL) با ۳۸۰ اتاق بزرگ و ۶۳ آپارتمان ساخته شده در ساختمانی ۳۵ طبقه، انتخاب‌های فراوانی را پیش روی مهمانان می‌گذارد. این هتل در «مثلث طلایی» در «بوکیت بینتانگ» (Bukit Bintang) در نزدیکی مراکز خرید کوالالامپور واقع شده و می‌توانید جدای از راحتی اتاقتان به طیفی از امکانات مختلف شامل یک مرکز بدنسازی، استخر شنای پشت بام و کلوب کودکان هم دسترسی داشته باشید. تقریباً هر بازدیدکننده‌ای از خدمات لوکس و سطح بالای ارائه شده توسط کارکنان هتل لذت می‌برد.

وستین

مجستیک هتل

«مجستیک هتل» (Majestic Hotel) یکی از بهترین هتل‌هایی خواهد بود که در کوالالامپور پیدا می‌کنید زیرا در یک ساختمان استعماری متعلق به دهه ۱۹۳۰ واقع شده و به خاطر اتاق‌های لوکس و سطح بالایش شهرت دارد. این هتل قبل از جنگ، میزبان رویدادهای اجتماعی باشکوهی بود و امروزه با استانداردهای بالای خود مشتریان زیادی را جذب کرده و یکی از بهترین هتل‌های شهر نامیده می‌شود. در اینجا ۲۵۳ اتاق و ۴۷ سوئیت لوکس وجود دارد و مهمانان حس و حال نوستالژیک دوران استعماری را داخل بنای تاریخی و باشکوه هتل لمس می‌کنند.

مجستیک هتل

هتل ایمپیانا

«هتل ایمپیانا» (Impiana) در فاصله بسیار کمی از مرکز خرید «سوریا» (Suria) واقع شده و برای مسافران کاری و گردشگران به یک اندازه ایده آل است. هر کدام از اتاق‌های این هتل ۲۵ طبقه، طراحی مدرن، کفپوش چوبی و فضایی راحت دارد. از میان امکانات رفاهی می‌توانیم به یک کافه‌ی شبانه روزی، باشگاه ورزشی و اسپا در کنار رستورانی در پشت بام با بهترین تجربه شام شهر اشاره کنیم. موقعیت هتل ایمپیانا، امکانات آن و رستورانش تنها برخی از دلایل مهمانان برای انتخاب آن به عنوان یکی از بهترین هتل‌های کوالالامپور است.

هتل ایمپیانا

تریدرز هتل

«تریدرز هتل» (Traders Hotel) در شانگری لا، به تمام معنا یک تجربه لوکس را برایتان رقم می‌زند. نه تنها تمام اتاق‌ها پنجره‌ای تمام قد با مناظری از افق شهر دارند که این هتل پنج ستاره امکانات گوناگونی را هم برای مهمانانش در نظر گرفته است. از ریلکس کردن در اسپا گرفته تا صرف شام و نوشیدنی در «اسکای بار»، تریدرز هتل تجربه‌ای با استانداردهای جهانی را به شما پیشنهاد می‌کند. جدای از راحتی، بسیاری از مهمانان این هتل را به خاطر موقعیتی که دارد نیز جزء بهترین هتل‌های شهر دسته‌بندی می‌کنند. اگر از لابی بیرون بروید، در کمتر از چند دقیقه به جاذبه‌های اصلی مانند برج‌های پتروناس، مرکز شهر و مناطق خرید می‌رسید.

تریدرز هتل

آلوفت کی ال سنترال

«آلوفت کی ال سنترال» (Aloft KL Sentral) تضادی از رنگ‌های درخشان را به کار گرفته تا طراحی داخلی مدرنش هر کسی را مسحور کند. اتاق‌هایی که در این هتل در اختیارتان قرار می‌گیرد، از اتاق‌های دو نفره با تخت‌های جدا یا تخت دو نفره‌ی بزرگ تا سوئیت، متغیر هستند. این هتل چهار ستاره شیک بودن و راحتی را توامان داراست. مهمانان نه تنها به امکانات وسیعی مانند یک اتاق بدنسازی و استخر روباز دسترسی دارند که می‌توانند از یک نوشیدنی عالی در کافه‌اش نیز بهره‌مند شوند. رستوران بزرگ و سرسبز آن نیز به خوبی از شما پذیرایی خواهد کرد. تجربه‌ای جذاب و شگفت انگیز در اینجا انتظارتان را می‌کشد.

آلوفت کی ال سنترال

لو مریدین

«لو مریدین» (Le Meridien) اقامتی باکلاس در هتلی مینیمال و سرزنده را برای مهمانان رقم می‌زند. این هتل در «کی ال سنترال» واقع شده و تمام اتاق‌هایش به شیوه‌ای باشکوه طراحی شده‌‌اند که راحتی را به بهترین شکل ممکن فراهم می‌کنند. از میان پنجره‌های بزرگ این هتل زیبا می‌توانید مناظری دیدنی از شهر و باغ دریاچه را تماشا کنید. همچنین امکانات دیگری مانند استخر شنا، مرکز بدنسازی و اسپا هم برایتان در نظر گرفته‌اند ولی با این وجود رستوران استیک هتل لو مریدین که برنده جایزه هم شده است، جاذبه اصلی‌اش به حساب می‌آید. مسافرانِ کاری و گردشگران به یک اندازه از تجربه اقامت خود در این هتل لذت می‌برند و از سبک بی‌آلایش و موقعیت عالی آن نهایت استفاده را می‌کنند.

لو مریدین

شراتون ایمپریال

هیچ فهرستی از بهترین هتل‌های کوالالامپور بدون نام بردن از هتل بین‌المللی «شراتون ایمپریال» (Sheraton Imperial) کامل نخواهد شد. مهمانان می‌توانند در اینجا انتظار امکاناتی مانند فضای خانه را داشته باشند و از موقعیت عالی آن در امتداد «جالان سلطان اسماعیل» (Jalan Sultan Ismail) در نزدیکی نواحی برجسته‌ی پایتخت برای صرف شام و زندگی شبانه بهره‌مند شوند. همانطور که از تمام هتل‌های شراتون انتظار می‌رود، شعبه‌ی کوالالامپور هم نهایت یک تجربه‌ی عالی را برایتان خواهد ساخت. کسانی که به  غذای چینی علاقه دارند از دیدن یک رستوران خوشنام هیجان‌زده خواهند شد.

شراتون ایمپریال

پولمن

گردشگران و مسافران کاری همیشه می‌توانند روی مهمان نوازی «پولمن» (Pullman) حساب باز کنند. اینجا سابقاً «پرینس هتل» (Prince Hotel) نام داشت ولی کماکان به عنوان یکی از بهترین هتل‌های شهر شهرت دارد. مهمانان می‌توانند از اقامتی راحت با نرخ‌هایی باورنکردنی و خوب اطمینان داشته باشند. همچنین موقعیت مرکزی هتل به شما این امکان را می‌دهد تا در کمترین زمان با پای پیاده به جاذبه‌های اصلی، مراکز خرید و رستوران های کوالالامپور بروید. اغلب مسافران به خاطر اتاق‌های بزرگ و راحت این هتل، به آن امتیاز خوبی می‌دهند.

پولمن

سان فلاورز هاوس هوم استی

«سان فلاورز هاوس هوم استی» (Sun Flowers House Homestay) شاید اقامتی با بالاترین استانداردهای جهانی که بسیاری از هتل‌های کوالالامپور پیشنهاد می‌کنند را در اختیارتان نگذارد، اما برای کسانی که به یوگا علاقه دارند یکی از بهترین گزینه‌های اقامتی به شمار می‌رود. این اقامتگاه در نواحی سرسبز حومه‌ واقع شده و دریاچه‌ی نیلوفر آبی مخصوص به خودش را دارد. صاحب این مکان به طور مرتب کلاس‌های یوگا و مدیتیشن برگزار می‌کند که معمولاً جلسه‌ای ۵ دلار هزینه دارند. البته کلاس‌های سه ساعته مدیتیشن رایگان هستند. در اینجا خبری از امکانات هتل‌های پنج ستاره نیست، اما اتاقی بزرگ با تهویه مطبوع و حمام و توالت اختصاصی در اختیارتان می‌گذارند. هزینه اتاقتان چیزی کمتر از ۲۵ دلار در شب خواهد بود. گردشگرانی که دنبال بازیابی خودشان هستند و از آرامش لذت می‌برند باید حتماً به سان فلاور سر بزنند.

سان فلاورز هاوس هوم استی

 

چطور کوالالامپور را در ۲۴ ساعت به خوبی بگردیم؟

کوالالامپور پر از جاذبه‌های دیدنی مختلف است و برای گردش کل آن‌‌ها نمی‌توانید تنها یک روز وقت بگذارید. به هر حال اگر بیشتر از یک روز زمان برای دیدن این شهر ندارید، می‌توانید از راهنمای ما کمک گرفته و مهم‌ترین دیدنی‌های پایتخت مالزی  را بازدید کنید.

بازدید از محله قدیمی

با بازدید از بخش‌های قدیمی‌تر شهر، می‌توانید با شکوه گذشته کوالالامپور آشنا شوید. خیابان‌های شلوغ و قدیمی این ناحیه در تضاد شدیدی با محله‌های مدرن‌تر بوده و به شما اجازه می‌دهند زندگی روزمره مردم شهر را از نزدیک لمس کنید. چند ساعتی از روز خود را صرف گشت و گذار در تاریخ پر پیچ و تاب شهر کرده و در محله قدیمی و افسون خاصش غرق شوید. یکی از نقاطی که در محله قدیمی باید در آن گردش کنید بازار مرکزی است که آثار هنری سنتی و مدرن از تمامی نسل‌ها در آن به نمایش در می‌آید. بازار «خیابان پتالینگ» (Petaling Street) که محصولاتی را به سبک بازارهای روباز آسیای جنوب شرقی می‌فروشد نیز گزینه خوبی بوده و جمعیت زیادی که در آن رفت و آمد می‌کنند حس و حالی از یک کارناوال را می‌دهند. فروشندگان اجناس خود را با صدای بلند معرفی می‌کنند و مردم با شور و هیجان خاصی مشغول خرید هستند.

محله قدیمی کوالالامپور

ناهار در یکی از خیابان‌ های معروف

اگر به سمت خیابان‌های معروف غذایی «جالان آلور» (Jalan Alor) یا «جالان پودو» (Jalan Pudu) بروید، غذاهایی از تمام فرهنگ‌ها را می‌بینید که هر کدام با دیگری ترکیب شده و خوراکی جدیدی را خلق کرده‌ است. خوراکی‌های خیابانی در تمامی ساعات روز قابل تهیه بوده و می‌توانند هر سلیقه‌ای را راضی کنند. از خوراکی‌های شیرین و ساده گرفته تا غذاهای پر ادویه گیاهی و گوشتی در این میان دیده می‌شود.

غذای خیابانی کوالالامپور

تجربه ای لوکس در گلدن تراینگل

در برترین مراکز خرید کوالالامپور  می‌توانید آنقدر خرید کنید که از پا در بیایید. گلچینی که با دقت و مهارت زیادی از بین برندهای معروف بین‌المللی انتخاب شده شما را وسوسه خواهد کرد و گردش در میان فروشگاه‌های بزرگ مد که از جذابیت‌های قابل توجه خرید در مالزی هستند اوقات خوشی را برای عاشقان خرید رقم می‌زند. برای آشنایی بیشتر با این مراکز خرید می‌توانید به مقاله اختصاصی‌شان سر بزنید.

مراکز خرید کوالالامپور

تور اتوبوس های گردشگری

اگر دوست داشتید به جای آن که خودتان به طور اتفاقی راهتان را در میان جاذبه‌های شهر پیدا کنید، از مسیری مشخص مخصوص گردشگران به گردش بپردازید. توصیه می‌کنیم سوار اتوبوس‌های گردشگری شوید که مسیری مشخص داشته و از بهترین نقاط توریستی کوالالامپور عبور می‌کنند. از جاذبه‌هایی که در این مسیر خواهید دید می‌توانیم به «موزه هنرهای اسلامی» (Islamic Arts Museum) یا پارک زیبای «تیتیوانگسا» (Titiwangsa) اشاره کنیم. برای یک گردش کامل در این مسیر باید حدود سه ساعت زمان در نظر بگیرید. در میان راه باید به هنرهای خیابانی که روی دیوارها نقش بسته‌اند نیز دقت کنید. این نقاشی‌های دیواری تاریخ غنی بومیان این منطقه را به تصویر می‌کشند.

موزه هنرهای اسلامی کوالالامپور

سفر زیارتی کوتاه به غارهای باتو

سفر اکتشافی خود را با بازدید از بزرگ‌ترین محوطه‌های مذهبی هندوی خارج از هند کامل کنید. با سفری به «معبد لرد موروگان» (Lord Murugan) در «غارهای باتو» (Batu Caves) تجربه‌ متفاوتی خواهید داشت. با یک سفر نیم ساعته با قطار از ایستگاه مرکزی کوالالامپور و بالا رفتن از ۲۷۲ پله به سمت غاری آرام و خیره‌کننده می‌توان حس و حال این محوطه مذهبی را تجربه کرده و از زیبایی حیرت‌انگیز محیط لذت برد.

غارهای باتو کوالالامپور

زندگی شبانه چانگ کات

برای به پایان بردن روز جذابی که در شهر کوالالامپور داشتید، هیچ جایی بهتر از «خیابان چانگ کات» (Changkat) نیست. در این خیابان ردیفی از کافه‌های مختلف را می‌بینید که برخی از آن‌ها ساکت و آرام و برخی دیگر حال و هوای رمانتیک خوبی دارند. اگر دنبال غذاهای آمریکای لاتین بودید می‌توانید به «هاوانا گریل» (Havana Grill) سر بزنید.

رستوران های کوالالامپور