جستجو در مطالب

میتوانید با وارد کردن هشتگ یا کلید واژه مورد نطر، مقاله خود را پیدا کنید

دسته بندی ها

مطالب اخیر

پاریس

پنج شنبه 23 خرداد 1398

تاریخچه شهر پاریس

رودخانه‌ای بزرگ از کنار این شهر زیبا می‌گذرد که آرامش خاصی را در ذهن اهالی آنجا تداعی می‌کند، پاریس شهری ست با جمعیت ۱۲ میلیون نفر که برترین اماکن تاریخی و فرهنگی جهان را در خود جای داده است، از گذشته این شهر می‌توان به تبدیل آن به ایالت فئودال در قرن ۹ میلادی اشاره کرد و خوب است بدانید که در سال ۹۸۷ این شهر به‌عنوان پایتخت فرانسه اعلام شد. اولین نشانه‌هایی از سکونت که در این شهر مشاهده شده است مربوط به ۴۲۰۰ سال قبل است، رشد و توسعه این شهر به وسیله اپراطوری روم برنامه ریزی و به مرحله اجرا درآمد و یکی از نام‌های قدیمی آن لوتس می‌باشد.

درباره پاریس

کمی بیشتر از گذشته شهر پاریس بدانید

مناطق مهم این شهر از جمله معبدها، حمام‌ها، کاخ‌ها و سالن‌های تئاتر در دوران امپراطوری روم بنا شده است اما حمله ژرمن‌ها نابودی شهر را در قرن سوم میلادی به دنبال داشت، آن‌ها نام قبلی شهر یعنی “پاریس” را جایگزین نام انتخاب شده توسط حکومت روم کردند اما وضعیت نابسامان آن موجب مهارجت بسیاری از ساکنین شهر شد، اما اکنون پس از گذشت صدها سال از آن اتفاق شهر پاریس در زمره زیباترین شهرهای دنیا قرار گرفته است و سالانه گردشگران خارجی زیادی را از طریق تورهای گردشگری به خود جذب می‌کند.

آب و هوای شهر پاریس

بهار و تابستان و پاییز از زیباترین فصل‌های شهر پاریس است اما زمستان این شهر سرمای طاقت فرسایی دارد، این شهر زیبا دارای آب و هوایی اقیانوسی ست، آب و هوایی مرطوب و با ثبات (میانگین دمای ۱۵ درجه) که شب سال نو را برای گردشگران تورپاریس بسیار جذاب و به یاد ماندنی می‌کند.

شهر پاریس عروس شهرهای دنیا

پاریس مرکز هنر و زیبایی ست، این منطقه به شهر گل و شراب شهرت دارد، اغلب فعالیت‌های صنعتی کشور از جمله اتومبیل سازی فرانسه در شهر پاریس انجام می‌شود. سرتاسر این شهر پر شده از خیابان‌ها، موزه‌ها، اماکن تاریخی، رستوران‌ها و کلوپ‌های شبانه‌ای که بسیار مورد توجه گردشگران خارجی گرفته است. مرکز سکونت هنرمندان و نویسندگان معروف این کشور شهر پاریس است، طراحی‌های لباس این شهر مورد توجه بسیاری از مردم دنیاست بطوریکه در دنیای مد استفاده از عباراتی چون “مد پاریس” بسیار فراگیر است.

پاریس، معروف ترین شهر گردشگری دنیا است و جاذبه های دیدنی بسیاری را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهد. با این وجود ، در صورتی که از پاریس بازدید می کنید، حتماً زمانی را برای قدم زدن در خیابان ها و محله های قدیمی شهر در نظر بگیرید، زیرا این تنها راه شناخت پاریس واقعی است.

 برج ایفل (Eiffel Tower)
برج ایفل که به احتمال زیاد شناخته شده ترین بنا در اروپا است، نماد شهر پاریس بوده و یکی از دیدنی‌ترین جاذبه های گردشگری این شهر می باشد. شما می توانید برای بالا رفتن از این برج، از پله ها استفاده کرده و یا با ایستادن در یک صف طولانی ، در انتظار استفاده از آسانسور بمانید.

مکانهای تفریحی پاریس,دیدنی های شهر پاریس

موزه لوور (Louvre Museum)
یکی از مکان‌هایی که نباید در زمان بازدید از پاریس، دیدن آن را از دست بدهید، موزه لوور است که با داشتن کلکسیونی افسانه ای از اشیاء قدیمی، احتمالاً معروف ترین موزه در جهان می باشد. این موزه در داخل کاخ لوور که زمانی محل اقامت خانواده سلطنتی فرانسه بود قرار گرفته است.  

 

مکانهای تفریحی پاریس,دیدنی های شهر پاریس

 کلیسای نوتردام (Notre Dame Cathedral)
کلیسای نوتردام، یکی از اولین کلیساهای است که در سبک گوتیک ساخته شد. ساخت و ساز این کلیسا در سال 1163 آغاز شده و برای تقریباً دو دهه به طول انجامید. از بالای برج شمالی این کلیسا، شما می توانید نمایی عالی از شهر را مشاهده کنید.    

 

   مکانهای تفریحی پاریس,دیدنی های شهر پاریس

قلب مقدس (Sacré-Coeur)     
قلب مقدس، یک کلیسای سلطنتی در سبک روم شرقی است که در بالای تپه مونتمار (Montmartre) واقع شده است. ساخت و ساز این کلیسا در سال 1875 آغاز شده و در سال 1914 به پایان رسید.       

 

مکانهای تفریحی پاریس,دیدنی های شهر پاریس

شانزه لیزه (Champs-Elysées)
خیابان شانزه لیزه معتبرترین و معروف ترین خیابان پاریس و شاید تمام دنیا است . این خیابان از میدان کونکورد (Place de la Concorde) تا طاق پیروزی (Arc de Triomphe) کشیده شده است.

      مکانهای تفریحی پاریس,دیدنی های شهر پاریس

طاق پیروزی (Arc de Triomphe)
طاق پیروزی که در میدان شارل دوگل (Place Charles de Gaulle) قرار دارد، به یادگار پیروزی های امپراتور ناپلئون بنا شده است. این طاق در سال 1836، مدت ها پس از اینکه زمان حکومت ناپلئون به پایان رسیده بود ساخته شد.     

 

مکانهای تفریحی پاریس,دیدنی های شهر پاریس

کاخ ورسای (Versailles Palace)
چیزی که زمانی به عنوان یک اقامتگاه معمولی شکار ساخته شده بود، در نهایت به معروف ترین کاخ جهان و مدلی برای همه قصرهای بعدی در اروپا تبدیل گردید. این کاخ در 20 کیلومتری جنوب غرب پاریس واقع شده است. 

 

مکانهای تفریحی پاریس,دیدنی های شهر پاریس

باغ لوکزامبورگ (Jardin du Luxembourg)
باغ لوکزامبورگ احتمالاً محبوب ترین پارک در پاریس  است. این پارک در قرن 17 به عنوان پارک خصوصی ماری مدیچی _ همسر شاه هنری چهارم _ ساخته شده و در قرن نوزدهم برای بازدید عموم باز شد.   

        

مکانهای تفریحی پاریس,دیدنی های شهر پاریس

میدان کنکورد (Place de la Concorde)
میدان کنکورد که بزرگترین میدان در پاریس است،  تویلری (Tuileries) را به شانزه لیزه  متصل می کند. در مرکز این میدان، یک هرم سنگی (Obelisk) 3200 ساله _ که در قرن 19 از مصر به پاریس انتقال داده شده بود _ قرار دارد.      

 

مکانهای تفریحی پاریس,دیدنی های شهر پاریس

باغ تویلری (Jardin des Tuileries)  
باغ تویلری، یک پارک محبوب در سبک رسمی فرانسوی است که بین موزه لوور و میدان کنکورد قرار دارد. در این باغ مجسمه های متعدد و چندین موزه وجود دارد.  

 

مکانهای تفریحی پاریس,دیدنی های شهر پاریس

 موزه اورسی (Musée d'Orsay)
موزه اورسی در یک ایستگاه راه آهن بزرگ که در سال 1900 در کنار رودخانه سن ساخته شده بود قرار دارد. این موزه که مجسمه ها و نقاشی های زیادی از سبک  امپرسیونیست را در خود جای داده ، تبدیل به یکی از محبوب ترین موزه های پاریس شده است. 

   

مکانهای تفریحی پاریس,دیدنی های شهر پاریس

لا دیفانس (La Défense)
لا دیفانس محله اداری اصلی پاریس است. بسیاری از بلندترین ساختمان های پاریس و هم چنین نسخه مدرن طاق پیروزی که به نام طاق بزرگ دفاع (Grande Arche de la Défense) معروف است را می توان در این منطقه پیدا کرد.   

  

مکانهای تفریحی پاریس,دیدنی های شهر پاریس

اپرای پاریس گارنیر (Opéra de Paris Garnier)
این ساختمان مجلل در سبک امپراتوری دوم باروک، که در حال حاضر به عنوان کاخ گارنیر معروف است، بین سال های 1862 و 1875 به عنوان یکی از بزرگ‌ترین سالن‌های اپرا که تا آن زمان ساخته شده بود، ساخته شد.    

 

مکانهای تفریحی پاریس,دیدنی های شهر پاریس

پونت نوف (PONT NEUF)
پونت نوف قدیمی ترین و معروف ترین پل در پاریس است. فرمان ساخت این پل در قرن 16 توسط شاه هنری چهارم صادر شد . زمانی که این پل در سال 1607 افتتاح گردید ، تنها پلی در پاریس بود که خانه ای بر روی آن ساخته نشده بود. 

   

 مکانهای تفریحی پاریس,دیدنی های شهر پاریس

پانتئون (Panthéon)
پانتئون یک ساختمان قرن 19 است که برای اولین بار به عنوان یک کلیسا طراحی شده ولی بعدها تبدیل به یک معبد مدنی شد. در سردابه آن چندین تن از افراد مشهور فرانسه دفن شده اند.  

 

مکانهای تفریحی پاریس,دیدنی های شهر پاریس

میدان ووژ (Place des Vosges)
میدان ووژ، قدیمی ترین میدان پاریس است. تمام ساختمان های هم مرز این میدان، دارای نمایی مشابه از آجر قرمز هستند. در یکی از خانه های مشرف به این میدان با شکوه ، موزه ویکتور هوگو قرار گرفته است.  

      

مکانهای تفریحی پاریس,دیدنی های شهر پاریس

کدام موزه های پاریس رایگان هستند؟

۱. موزه کارناوالت

مجموعه‌ی دائمی شگفت‌انگیز «موزه کارناوالت» (Musée Carnavalet) تاریخ شهر پاریس را روایت می‌کند. نمایشگاه اصلی رایگان این موزه دیدگاهی زنده و ملموس از مهمترین رویداد های تاریخی پاریس از زمان پیداش آن تا حال حاضر به دست می‌دهد. این موزه در بنای رنسانسی خیره‌کننده‌ «هتل کارناوالت» (Hotel Carnavalet) ایجاد شده که در منطقه‌ی شیک «مَره» (Le Marais) قرار دارد.

موزه های رایگان پاریس

۲. موزه هنر مدرن پاریس

«موزه هنر مدرن پاریس» (Musee d'art moderne de la ville de Paris) بیش از هشت هزار اثر هنر معاصر را در خود جای داده است. در همین مجتمع «پله دو توکیو» (Palais de Tokyo) هم واقع شده که آثار هنرمندان امروز را در نمایشگاه‌های موقت ارائه می‌دهد. بعد از بازدید از تعدادی بخش‌های مهم موزه می‌توانید در تراس بیرونی آن بنشینید و یک قهوه بنوشید و از منظره‌ی رویاییبرج ایفیل از این نقطه لذت ببرید.

موزه هنر مدرن پاریس

۳. پتی پله

کاخ «پتی پله» (Petit Palais) که کاملاً مورد بازسازی قرار گرفته در نزدیکی خیابان مشهور شانزلیزه واقع شده و بیش از ۱۳۰۰ اثر هنری از دوران باستان تا اوایل قرن بیستم را نمایش می‌دهد. شاهکارهایی از «گوستاو کوربه» (Gustave Courbet)، «پل سزان» (Paul Cézanne) و «کلود مونه» (Claude Monet) را می‌توان در پتی پله دید. مجموعه‌های موقت موزه برای بازدیدکنندگان کمتر از ۱۳ سال رایگان است.

پتی پله در پاریس

۴. خانه بالزاک

«خانه بالزاک» (Maison de Balzac) یکی از سه موزه شهری پاریس به شمار می‌آید که به ادبیات اختصاص یافته است. این موزه به نویسنده‌ی شهیر مجموعه‌ی «کمدی انسانی» (The Human Comedy) اهداء شده است. «انوره دو بالزاک» (Honoré de Balzac) در نیمه‌ی قرن نوزدهم در این خانه سکونت داشت و امروزه این موزه زندگی، آثار و لحظات او را روایت می‌کند.

موزه های رایگان پاریس

۵. موزه بوردل

«موزه بوردل» (Musée Bourdelle) در تقدیر از مجسمه‌ساز فرانسوی «آنتوان بوردل» (Antoine Bourdelle) بنا شده که از شاگردان «رودن» (Rodin) بود و مجسمه‌سازانی همچون «جاکومتی» (Giacommetti) و «ژرمن ریشیه» (Germaine Richier) را تعلیم داد. بوردل زمانی در این مکان زندگی می‌کرد و امروزه مجموعه‌ای قابل توجه از آثار برنز، مرمر و پلاستر او در این مکان نگهداری می‌شود. موزه بوردل را در سال ۱۹۹۲ وسعت بخشیدند و به مکانی دلپذیر به دور از هیاهوی شهر تبدیل شده است.

موزه های رایگان پاریس

۶. موزه ژان مولن و یادبود لکلرک

«موزه ژان مولن و یادبود لکلرک» (Leclerc Memorial/ Musée Jean Moulin) در سال ۱۹۹۴ بازگشایی شد و به بزرگداشت دو شخصیت کلیدی مقاومت فرانسه در مقابل اشغال نازی‌ها در جنگ جهانی دوم یعنی «مارشال لکلرک» (Marshall Leclerc) و «ژان مولن» (Jean Moulin) اختصاص دارد. موزه این دوران تاریک تاریخ فرانسه را با تصاویر به ترتیب وقوع زمانی، آرشیوی گسترده و نمایش‌های چندرسانه‌ای آشکار می‌کند.

۷. خانه ویکتور هوگو

 (Maison Victor Hugo) در محوطه‌ی باشکوه «میدان وُژ» (Place des Vosges) قرار دارد و زندگی این داستان‌نویس، شاعر و اندیشمند سیاسی قرن نوزدهم را به نمایش می‌گذارد که رمان‌های معروف «گوژپشت نتردام» و «بینوایان» را خلق کرد. بعد از گردش در خانه می‌توانید در محله‌ی جذاب مَره(Le Marais) چرخی بزنید و از بوتیک‌های کوچک خیابان‌های قرون وسطایی باریک این محله خرید کنید.

موزه خانه ویکتور هوگو در پاریس

۸. موزه سِرنوشی

یک کلکسیونر هنری اواخر قرن نوزدهم مجموعه‌ی عظیم خود از هنر چینی را در آغاز قرن بیستم به شهر پاریس اهداء کرد. مجموعه‌ی دائمی موزه سفال‌های چینی باستانی، برنزی‌جات، اشیای بودایی و مجموعه‌ی مهمی از نقاشی‌های چینی قرن بیستم را شامل می‌شود. موزه سرنوشی (Musée Cernuschi) را می‌توان به طور حتم یکی از سه موزه برتر هنر آسیای شرقی در پاریس شمرد.


موزه های رایگان پاریس

۹. موزه زندگی رمانتیک

«موزه زندگی رمانتیک» (Musée de la Vie Romantique) شما را با عقاید و زندگی «ژرژ ساند» (George Sand)، اندیشمند سیاسی و نویسنده دوره رمانتیک، آشنا می‌کند. این موزه‌ در یک بنای قدیمی قرن نوزدهمی واقع شده که زمانی به عنوان استودیوی هنری فعالیت داشت. بخش دائمی موزه را می‌توانید به صورت رایگان ببینید و نمایشگاه‌های موقت هزینه‌ی اندکی برای بازدید خواهند داشت.


موزه های رایگان پاریس

۱۰. موزه زدکین

«موزه زدکین» (Musée Zadkine) در جنوب پاریس به مجسمه‌ساز کمتر شناخته شده‌ یعنی «اوسیپ زدکین» (Ossip Zadkine) اختصاص دارد. طرفداران مجسمه‌سازی از تماشای این مکان دیدنی و منحصر به فرد در میان باغی سرسبز لذت خواهند برد.


موزه های رایگان پاریس

بهترین زمان سفر به پاریس:

آیا مشتاق تجربه سبک زندگی پاریسی هستید اما نمی‌دانید بهترین زمان برای بازدید از پایتختفرانسه چه ماهی است؟ این راهنمای دقیق به شما ویژگی‌های هر ماه این شهر را توضیح می‌دهد تا بتوانید فصل مناسبی را برای این سفر رویایی خود انتخاب کنید و نهایت لذت را از آن ببرید.

زمستان

ژانویه: سال نوی میلادی با کریسمس به اوج می رسد، و پس از آن آرامشی دلچسب از راه می رسد... پاریس در ژانویه چنین حال و هوایی دارد. پس شما می توانید یکی از ارزان‌ترین قیمت‌های هتل و پرواز را در نیمه اول ماه به چنگ آورید. البته در نیمه دوم ژانویه دوباره همه چیز اوج گرفته و به ویژه برای عاشقان مد، دورانی طلایی آغاز می‌شود زیرا حراجی‌های زمستانی و هفته‌های مد اعلای زنان و مردان برگزار می‌شوند.

فوریه: در روز ولنتاین، فصل کم سفر تمام شده است و قیمت‌های ارزان دیگر به پایان رسیده است. قیمت‌ها دوباره به همان سطح بالای معمول خود بازگشته ولی آب و هوا خنک بوده و کمترین میزان ابر را هم در آسمان می‌بینید. این آب و هوای عالی به معنی دیدن زوج‌هایی عاشق در گوشه و کنار شهر خواهد بود. اگر تنها هستید پیشنهاد می‌کنیم این ماه سال را برای سفر به پاریس نادیده بگیرید! تنها رویداد قابل توجه در فوریه کارناوال پاریس است.

مارس: مارس بدترین ماه از بهترین فصل گردشگری پاریس است. اگر بهار زود فرا برسد، چند هفته آسمان آبی و شکوفه‌های گیلاس را خواهید دید اما اگر دیر از راه برسد، ماه مارس می‌تواند کمی آزاردهنده هم باشد. به هر صورت، اولین یکشنبه این ماه آخرین زمانی خواهد بود که می‌توانید هر کدام از موزه‌های بزرگ را به رایگان ببینید و قیمت بلیط سینماها هم به ۴ یورو کاهش می‌یابد.

 

پاریس در زمستان - موزه لوور

بهار

آوریل: مردم دهه‌ها درباره جذابیت‌های ماه آوریل در پاریس صحبت کرده‌اند و دلیل خوبی هم پشت آن وجود دارد. آب و هوای گرم و خشکی که انتظارش می‌رود، بعد از ماه‌های خاکستری و سرد بسیار دلچسب خواهد بود و شهر ناگهان دوباره پر از رنگ می‌شود. همچنین جمعیت زیاد گردشگران تابستانی که معمولاً یادمان‌ها و پارک‌ها را بسیار شلوغ می‌کنند هنوز نرسیده‌اند و می‌توانید پایتخت را مثل خود پاریسی ها تجربه کنید.

می: ماه می یکی از بهترین زمان‌های تجربه زندگی پاریسی است زیرا شهر را حال و هوای تعطیلات در بر می‌گیرد و به ویژه تعطیلاتی که به روزهای سه شنبه و پنجشنبه می‌خورند به مردم محلی اجازه می‌دهند تا دوشنبه‌ها یا جمعه‌هایشان را هم مرخصی بگیرند. دو رویداد مهمی که در این ماه برگزار می‌شوند یکی «شب موزه‌ها» (Nuit des Musées) است که موزه‌ها در تمام شب باز می‌مانند و دیگری «رولان گارو» (Roland Garros) خواهد بود.

ژوئن: علیرغم قیمت هتل‌ها که بسیار بالا می‌روند، این ماه یکی از بهترین زمان‌ها برای بازدید از این شهر بوده و این را بیشتر مدیون فستیوال‌های موسیقی است. «فستیوال جاز پاریس» که هر آخر هفته در «پارک فلورال» (Parc Floral) برگزار می‌شود و «جشن موسیقی» (Fête de la Musique) که ۳۵ سال است آغاز تابستان را به صورت رسمی اعلام می‌کند، سالن‌های کنسرت، کافه‌ها، پارک‌ها و خیابان‌ها را در بر می‌گیرند و شبی شگفت انگیز می‌سازند. در این ماه دمای هوا به طور متوسط به ۲۰ درجه رسیده و می‌توانید شب‌ها با لباسی سبک در تراس کافه‌ها و رستوران‌ها یک نوشیدنی عالی نوشجانکنید.

پاریس در بهار - کلیسای نوتردام

تابستان

جولای: جولای شلوغ‌ترین ماه پاریس است: تعداد گردشگران اوج می‌گیرد و مردم بومی هنوز برای تعطیلات تابستانی از شهر فرار نکرده‌اند. همین امر باعث شلوغی مترو‌ها و اتوبوس‌ها و دیوانه‌وار بودن جمعیت و حتی بوی عرق در آن‌ها می‌شود. آلودگی هوای غیر قابل قبول هم در سال‌های اخیر به تمام این موارد اضافه شده است. راه حل شورای شهر برای این مسئله رایگان کردن حمل و نقل عمومی بود که از آلودگی خودروهای شخصی کم کند. در این ماه رژه‌ها و آتش بازی‌های جذابی را در «روز باستیل» (Bastille) خواهید دید و همچنین «تور دو فرانس» (Tour de France) درشانزلیزه برگزار می‌شود.

آگوست: آگوست در پاریس ماه عجیبی است زیرا این شهر دیگر به پاریس شباهتی ندارد. تمام پاریسی‌ها از شهر رفته‌اند تا در خانه‌های ییلاقی و تفریحگاه‌های ساحلی استراحت کنند. با این حساب می‌توانید به سادگی درمترو یک صندلی پیدا کنید و در پلاژ پاریس هر زمان که دوست داشتید تختی کرایه کنید؛ اما این برای بسیاری از گردشگران جذاب نیست. جمعیت بالای گردشگران به معنی صف‌های طولانی جلو یادمان‌ها بوده و بیشتر رستوران‌ها و بوتیک‌ها هم تعطیل هستند.

سپتامبر: سپتامبر یک ماه رویایی خواهد بود. مردم شهر به خانه‌هایشان بازگشته‌اند و بعد از تفریح و استراحت در ساحل ریلکس و شاداب هستند. جمعیت زیاد گردشگران هم ناپدید شده است. در چند هفته اول آفتاب دلچسب بوده و سپس کم‌کم آب و هوا به سمت پاییز میل می‌کند. از بزرگ‌ترین رویدادهای شهر در این ماه می‌توانیم به هفته دیزاین پاریس و هفته مد اشاره کنیم. رویداد دوم اندکی قیمت هتل‌ها را بالا می‌برد اما به طور کل سپتامبر پاریس بسیار ارزان‌تر از ماه‌های قبل آن است.

 

روز باستیل فرانسه

پاییز

اکتبر: جدای از بهار، پاییز هم یکی از بهترین زمان‌ها برای سفر به پاریس است. آب و هوا اندکی خنک‌تر شده و جمعیت بسیار کاهش یافته است که در قیاس با تابستان می‌توانید با خیال راحت‌تری جاذبه‌ها را بگردید. اولین شنبه اکتبر همیشه به «شب سفید» (Nuit Blanche) اختصاص دارد. این رویداد هنری عمومی که تمام شب طول می‌کشد، در نهایت ادامه پیدا کرده و به نمایشگاه هنری FIAC یا نمایشگاه «اوت سایدر» (Outsider) ختم می‌شود.

نوامبر: نوامبر هم مانند مارس یکی از ماه‌های گذار بوده و برخی اوقات زیبا می‌شود و هیچ چیز به اندازه قدم زدن در میان برگ‌های طلایی و قرمز پارک‌ها و بیشه‌ها شگفت‌انگیز نخواهد بود. تنها ایراد این ماه بارانی بودن آن است که البته برای عده‌ای بسیار دلچسب و دوست داشتنی خواهد بود.

دسامبر: دسامبر معمولاً سرد، اندکی بارانی ولی همیشه باشکوه است. «شهر نور» عنوان خود را جدی گرفته و نورپردازی‌هایی که در زمستان می‌کند یکی از بهترین‌های دنیا هستند. برپایی جشن‌های کریسمس و سال نو با بازارها، غذاهای لذیذ، ویترین مغازه‌ها و باز هم خوراکی‌ها خوشمزه همراه هستند. خرید کردن در این ماه بسیار هیجان انگیز خواهد بود.

پاریس در پاییز - نوتردام

فرودگاه های پاریس:

فرودگاه شارل دوگل پاریس

Paris Charles de Gaulle Airport

 دومین فرودگاه پرتردد اروپا و یکی از ده فرودگاه پر تردد جهان است. این فرودگاه سه ترمینال اصلی دارد. ترمینال یک قدیمی ترین بخش فرودگاه است. ترمینال دو بزرگترین و مهمترین ترمینال فرودگاه شارل دوگل بوده و پرواز بسیاری از شرکتهای معتبر از این ترمینال انجام می شود و خود شامل هفت ترمینال فرعی با نامهای ۲G, 2F, 2E, 2D, 2C, 2B, 2A است. شش ترمینال اول مستقیما با یکدیگر در ارتباط بوده ولی ترمینال ۲G در فاصله ۸۰۰ متری با بقیه فقط با اتوبوس قابل دسترسی است. ترمینال سه برای پروازهای ارزان قیمت استفاده شده و مسافرین تا پای هواپیما بوسیله اتوبوس منتقل می شوند. فاصله آن از ترمینال یک با اتوبوس یک کیلومتر و با پای پیاده ۳ کیلومتر است.

فرودگاه اورلی پاریس

Orly

فرودگاه اورلی فرودگاه اصلی پاریس در سالهای نه چندان دور بوده و به مرکز شهر نزدیک تر است. این فرودگاه دو ترمینال جنوبی (با عنوان فرانسوی Sud) و غربی (با عنوان فرانسوی Ouest) را شامل می شود

 

فرودگاه باووایس-تیلی

Beauvais-Tillé

فرودگاه باووایس-تیلی مقصد اصلی پروازهای ارزان قیمت به پاریس است و توسط چند شرکت هواپیمایی از جمله Ryanair مورد استفاده قرار میگیرد. این فرودگاه از دو ترمینال شماره یک و شماره دو تشکیل شده است. پروازهای Ryanair که در سالهای اخیر توسط ایرانیان بسیار استقبال شده است از هر دو ترمینال مدیریت می شود. این فرودگاه عملا در یک شهر دیگر واقع شده و حدود ۸۰ کیلومتر با پاریس فاصله دارد. بنابراین در تردد ارزان به آن با مشکلاتی مواجه خواهید بود.

بدیهی است برای رسیدن به هر سه فرودگاه پاریس، استفاده از تاکسی کم دردسر ترین و البته گران ترین روش است . در هر حال اگر برنامه سفر به پاریس دارید، اطلاع از فرودگاهی که از آن و یا به آن سفر میکنید میتواند تا حدودی در تصمیم شما تاثیر گذار باشد.

مترو پاریس؛ بلیطی به تاریخ فرانسه:

با توجه به اینکه پاریس  شهر فشرده‌ای محسوب می‌شود، نمی‌توان کل جاذبه‌های اصلی آن را در مرکز شهر با پای پیاده گشت. متروی پاریس یکی از بهترین راه‌های جا‌به‌جایی بین نقاط مختلف است.

طراحی ایستگاه های متروی پاریس

برخی از ایستگاه‌های مترو خودشان به تنهایی یک جاذبه هستند. برای مثال ایستگاه لووردر خط ۱ به مسافران این احساس را می‌دهد که قطار به داخل موزه رفته است. دیوارهای صیقلی و تمیز مرمری با آثار هنری کپی پوشیده شده‌اند و مجسمه‌های مختلفی در محفظه شیشه‌ای به نمایش درآمده‌اند. در سکوی ایستگاه «ریشولیو دروئو» (Richelieu-Drouot) در خط ۸ یک یادبود جنگِ تراشیده شده از مرمر سیاه وجود دارد که در سال ۱۹۳۱ توسط مجسمه‌سازی به نام «کارلو سارابسویِس» (Carló Sarrabezolles) ساخته شد. این یادبود به یکی از کارکنان متروی پاریس که طی جنگ جهانی اول فرانسه حین خدمت جان باخت اختصاص دارد. سکوهای ایستگاه «اَره مِتیه» (Arts et Métiers) در خط ۱۱ مترو در سال ۱۹۹۴ توسط یک کمیک آرتیست بلژیکی به نام «فرانسوا شوییتَن» (François Schuiten) بازطراحی شد. سقف و دیوارها با مس پَرچ شده پوشیده شده‌اند و پنجره‌های تزئینی سفینه روی آن‌ها قرار دارد که از رمان‌ها علمی تخیلی ژول ورن الهام گرفته شده‌اند. در خط ۱۳، ایستگاه «وارن» (Varenne) آثاری برگرفته از «موزه رودَن» (Rodin) را به نمایش می‌گذارد که شامل نسخه کپی شده مجسمه «مرد متفکر» هم می‌شود. یک کاشی‌کاری زیبا که توسط دولت بلژیک  به فرانسه اهدا شده هم در این میان به چشم می‌خورد.

مترو پاریس

نام ایستگاه ‌ها

نام ایستگاه‌ها را اغلب از نزدیک‌ترین میدان یا خیابان می‌گیرند که ممکن است نام یک رویداد تاریخی یا شخصی مهم باشد. البته برخی ایستگاه‌ها مانند «آورون» (Avron) یا «ووژیرار» (Vaugirard) نامشان را از محله‌های پاریس گرفته‌اند (اگرچه الزاماً در آن‌ها قرار ندارند) که اغلب در گذشته نام دهکده‌ها یا قصبه‌هایی بودند که به شهر پاریس الحاق شدند. ایستگاه‌هایی که مانند «استراسبورگ-سن دنی» (Strasbourg – Saint-Denis) دو اسمی هستند، اغلب به زمانی تعلق دارند که ایستگاه‌ها در خطوط مختلف به صورت جداگانه نامگذاری می‌شدند و بعدها به ایستگاه‌های تعویض خط بدل گشتند. برای مثال ایستگاه «مرکَده- پواسونیه» (Marcadet – Poissonniers) ایستگاه تقاطع بین ایستگاه اصلی مرکاده در خط ۴ و ایستگاه پواسونیه در خط ۱۲ است. البته بعضی مواقع این نامگذاری به خاطر تقاطع خیابان‌های نزدیک ایستگاه خواهد بود. دوره‌ای در تاریخ فرانسه وجود دارد که نام تعداد زیادی از ایستگاه‌های مترو تغییر یافتند. برای مثال در سال ۱۹۱۴ که المان به فرانسه اعلام جنگ کرد، بسیاری از نام‌های آلمانی به نام‌های فرانسوی تغییر داده شدند.مترو پاریس

نکات سفر

اگر چه یک بلیط تک سفره تا انتهای سفر پیوسته اعتبار دارد، حتماً آن را تا زمانی که در مقصدتان از مترو خارج شوید با خود نگه دارید؛ اگر شما را بدون این بلیط بگیرند، باید فورا جریمه‌ای ۴۰ یوروی بپردازید. آمار جرم در پاریس به نسبت سایر شهرهای بزرگ دیگر پایین‌تر است، اما باز هم در نگه داشتن وسایل قیمتی در نزدیک خود دقت کنید تا طعمه جیب‌برها نشوید. اگر با صحنه خروج همه مردم از یک ایستگاه بسته مترو روبه‌رو شدید و بلندگو به فرانسوی اطلاعیه‌ای را پخش می‌کرد، احتمالاً به یکی از اعتصاب‌های گاه‌به‌گاه پاریس برخورده‌اید. این اعتصاب‌ها زمانی که اتحادیه‌ها از عملکرد دولت راضی نباشند یا در زمان انتخابات اتفاق می‌افتند. شاید بد نباشد در این صورت کمی از وقت خود را برای گشت و گذار در محله‌هایی که ممکن بود از زیرشان عبور کنید، صرف نمایید.مترو پاریس

نقشه ها و مسیرهای متروی پاریس

تابلوهای راهنما در ایستگاه‌های متروی پاریس فراوان هستند و به سادگی می‌توانید مسیرتان را پیدا کنید: هر ایستگاه یک نقشه بزرگ از شبکه مترو را در بیرون ورودی نصب کرده و تعداد زیادی از آن‌ها را داخل مترو هم پیدا می‌کنید. هر خط مترو یک کد رنگی مشخص و یک عدد دارد و همچنین اسمی بر اساس ایستگاه پایانی هم به آن داده می‌شود. نقشه‌های رایگانی هم در اکثر ایستگاه‌ها وجود دارد که اطلاعات اولیه برای مسیریابی را در اختیارتان می‌گذارند. اگر نقشه‌های پرجزئیات‌تری می‌خواستید، می‌توانید به روزنامه‌فروشی‌ها و کتاب‌فروشی‌ها مراجعه کنید.مترو پاریس

مسیریاب آنلاین

وب‌سایت RATP ابزاری کارآمد را به انگلیسی و فرانسوی به مردم ارائه می‌کند که به برنامه‌ریزی مسیرتان در پاریس و حومه کمک خواهد کرد. اگر از حالت جستجوی پیشرفته آن استفاده کنید، باید نقاط مبدأ و مقصد خود را وارد کرده و تاریخ، ساعت، نوع وسیله نقلیه دلخواه و ترجیحات شخصی را مشخص نمایید. سیستم با توجه به این پارامترها، نقشه‌ای مناسب چاپ کردن برایتان آماده می‌کند که شامل راهنمایی دقیق بوده و مدت زمان تقریبی را هم مشخص می‌کند. برای بازگشت همان مسیر می‌توانید جای مبدأ و مقصد را عوض کنید.نرمند مجوز اجرای موسیقی در ایستگاه‌های مترو را دریافت کردند.

نکات جالبی درباره متروی پاریس

  • متروی پاریس حدوداً ۱۱۵ ساله بوده و بعد از سیستم متروی لندن، گلاسکو و بوداپست  چهارمین متروی قدیمی اروپا به شمار می‌رود.

  • امروزه ۶ میلیون از ۱۰/۵ میلیون جمعیت پاریس از مترو استفاده می‌کنند.
  • «ایستگاه اَبِس» (Abbesses) عمیق‌ترین ایستگاه متروی پاریس بوده و در ارتفاع ۴۰ متری زیر زمین واقع شده و برند لویی ویتون یکی از مدل کیف‌هایش را به نام این ایستگاه کرده‌ است.
  • واژه مترو که در ۵۵ کشور مختلف استفاده می‌شود، از «پاری متروپولیتان» (Paris Metropolitan) گرفته شده است.
  • جدای از ۲۴۵ ایستگاه فعال متروی پاریس، ایستگاه‌های شبح‌واری هم وجود دارند که دهه‌های زیادی متروک مانده‌اند. برخی اوقات این ایستگاه‌ها در زمان‌های مشخصی به روی عموم باز می‌شوند.
  • هر ایستگاه متروی پاریس یک موضوع دارد. اغلب این موضوعات برگرفته از چهره‌های تاریخی هستند.